sobota, 31 października 2015

Księgi metrykalne (19): Parafia rzymskokatolicka pw. św. Barbary w Strumieniu

PARAFIA
Parafia ma rodowód średniowieczny, w drugiej połowie XVI wieku znalazła się w rękach protestantów, później na początku XVII wieku została odzyskana przez katolików, ponownie zajęta przez protestantów i wreszcie w 1615 roku przejęta przez katolików.

ZASIĘG TERYTORIALNY
W okresie po 1784 roku do parafii należały: Strumień, Bąków (przyłączony w 1785 roku, wcześniej należał do parafii pw. św. Anny w Pruchnej), Chybie, Frelichów, Mnich, Zabłocie i Zbytków.

Wcześniej do parafii w Strumieniu należało też Zarzecze, które w 1785 roku zostało siedzibą osobnej parafii.

KSIĘGI METRYKALNE
Można przypuszczać, że metryki prowadzono od pierwszej połowy XVII wieku (w okresie międzywojennym w archiwum parafialnym znajdował się np. inwentarz z 1615 roku). Według danych ze schematyzmów z lat 80. XX w. metryki w Strumieniu zachowały się od 1661 roku. 

Część ksiąg jest zaginiona. Być może część z nich uległa zniszczeniu w czasie II wojny światowej, ale nie można też definitywnie wykluczyć, że w przyszłości się odnajdą.

W archiwum parafialnym zachowała się księga chrztów, ślubów i małżeństw z lat 1784-1859, ale tylko dla Frelichowa.

Od 1860 roku zachowany jest komplet metryk, przy czym w archiwum parafialnym znajdują się księgi ślubów do 1890 roku, a zgonów do 1889 roku; dalszy ciąg trafił do USC w Strumieniu. Jeśli chodzi o chrzty, to dla przełomu XIX i XX w. na parafii znajdują się odpisy; oryginały trafiły USC w Strumieniu. Część ksiąg przekazano do Archiwum Państwowe w Cieszynie.

Zachowany jest m.in. indeks chrztów z lat 1830-1882 oraz indeks ślubów od 1891 roku.

W serwisie Geneteka dostępne są rozbudowane indeksy do metryk parafii w Strumieniu.

WSKAZÓWKI BIBLIOGRAFICZNE DOTYCZĄCE HISTORII PARAFII
1. Londzin Józef, Kościoły drewniane na Śląsku Cieszyńskim, wyd. Rudolf Tomanek, Cieszyn 1932.
2. Zawisza Oskar, Dzieje Strumienia, z. 1, Cieszyn 1909.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz