Nazywam się Michael Morys-Twarowski. Napisałem książki Polskie imperium (Znak, 2016), Narodziny potęgi. Wszystkie podboje Bolesława Chrobrego (Znak, 2017) i Przedmurze cywilizacji (Znak, 2019).
Naukowo zajmuję się (m.in.) genealogią. W 2013 roku na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego obroniłem pracę doktorską Elity chłopskie na Śląsku Cieszyńskim od XVIII do początku XX wieku na przykładzie rodu Palarczyków.
Jestem autorem kilkudziesięciu publikacji naukowych, z czego spora część dotyczy genealogii. Najważniejsze to monografie Dzieje rodu Morysów ze Śląska Cieszyńskiego od XVIII do początku XX wieku (2016), Wójtowie na Śląsku Cieszyńskim 1864-1918. Studium prozopograficzne (2018) i Dzieje rodu Tomanków ze Śląska Cieszyńskiego od XVII do początku XX wieku (2020). Część publikacji można pobrać z repozytorium Centrum Otwartej Nauki lub z mojego profilu w serwisie academia.edu.
Rzecz jasna, w wolnych chwilach próbuję uzupełniać swoje drzewo genealogiczne i jak każdy genealog odczuwam wielką radość z odnalezienia kolejnego przodka.
Blog "Przodkowie z Cieszyna" prowadzę od września 2012 roku. Publikuję tutaj materiały przydatne osobom szukającym przodków z dawnego Księstwa Cieszyńskiego, jak i będę starał się podzielić swoim genealogicznym doświadczeniem.
Niektóre wpisy zostały opracowane dzięki dofinansowaniu:
1) Starostwa Powiatowego w Cieszynie za pośrednictwem Fundacji Volens (2017)
2) gminy Cieszyn za pośrednictwem Polskiego Towarzystwa Historycznego Oddział w Cieszynie (2017)
4) gminy Skoczów za pośrednictwem Polskiego Towarzystwa Historycznego Oddział w Cieszynie (2019)
5) Starostwa Powiatowego w Cieszynie za pośrednictwem stowarzyszenia Twoje Korzenie w Polsce (2020).
6) gminy Cieszyn za pośrednictwem stowarzyszenia Twoje Korzenie w Polsce (2021).
7) Powiatu Cieszyńskiego za pośrednictwem stowarzyszenia Twoje Korzenie w Polsce (2021).
Kontakt: morys-twarowski @ wp.pl
Otrzymuję bardzo dużo mejli, dotyczących spraw genealogicznych. Staram się odpisywać na bieżąco, ale zdarza się, że któryś mi umknie. Jeżeli nie odpisuję w ciągu miesiąca, prosiłbym o ponowny kontakt.
Bardzo się cieszę, że istnieje taka stronka! Czekam z niecierpliwością na więcej informacji o nazwiskach na Śląsku Cieszyńskim i mam nadzieję, że znajdę pomocne informacje w poszukiwaniu swoich przodków. Pozdrawiam serdecznie i owocnej pracy życzę ;)
OdpowiedzUsuńDziękuję za komentarz i również pozdrawiam!
Usuń
Usuńszanowny Panie Michael ! Dlaczego nie ma pańskiego adresu e-mail ! A jeśli coś piszesz na temat historii Polski to wiedz , że jest sfałszowana !! W artykule o Bolesławie Chrobrym piszesz raz tylko o narodzie Wandalów ( Jedno słowo 1 ) A przecież państwo polskie założyli Wandalowie ! Którzy przybyli nad Wisłę i Odrę w 1-m wieku przed naszą erą !! Gdybym miał adres e-mail napisał bym Panu wiecej !! A pisząc historię naszego kraju nie wolno zapominać o narodzie Wandalów , a dopiero następnie o Słowianach , którzy zaczęli nachodzić na przełomie 5 i 6-o wieku naszej ery ! Pan tymi historyjkami wspomagasz Ewaporację Wandalów - która na równi z Żydowskim Holokaustem powinna być uznana na równi za ludobójstwo na masową skalę !! Pisałem o tym do UE !!
OdpowiedzUsuńKilka publikacji podać nazwę Roik . Mój pradziadek Anton Roik urodził się 9.06.1849 w Cieszynie . Był rzymskokatolicki. Szukam informacji na temat swoich rodziców, dziadków itd Czy możesz dać mi informacji tutaj . Parafia była Maria Magdalena . Mój e-mail jest thomas.roik@yahoo.de . O wiadomości , byłbym bardzo szczęśliwy.
Witam, zajmuje sie genealogią swojej Rodziny, Musiał, Brozek, Lempart, Mioduski, Smalcerz. Ponieważ szukałem Rodziny z Salzburga Hildegardy Jenkner znalazłem tą stronę. Hildegarda Jenkner (ok1929-ok 1998) była córka Andrzeja Jenkner i Józefy Lempart z Bielska. Jenkner zginał w obozie w Jaworznie po II WŚ, a córka Hildegarda w jakichs okolicznościach wyjechała do Salzburga, podobno miała córke. Mam zdjecie Hildegardy z ok 1965 z Salzburga, moze to są jakies powiązania? Tadeusz Musiał
OdpowiedzUsuńJenknerów było bardzo dużo na terenie parafii w Starym Bielsku, ale przypuszczam, że wszyscy byli w jakiś sposób spokrewnieni. Jeżeli byłby Pan zainteresowany bliżej tą rodziną, prosiłbym o kontakt mejlowy.
UsuńWitam, niedawno bylem w kontakcie z panem Georgem Jenknerem, ktorego rodzina pochodzi z Bielska. Zyje w Detmold v Niemcach. Nie wiem czy panu przyda sie kontakt, ale wiem, ze v genealogicznych badaniach potrzebne jest szcescie. E-Mail georg.jenkner@gmx.de
UsuńWitam serdecznie,
OdpowiedzUsuńgratuluję inicjatywy i życzę powodzenia.
Chciałem się spytać czy księgi metrykalne z parafii św. Marii Magdaleny z przełomu 18 i 19 wieku są w jakiś sposób dostępne? Doczytałem tylko na forum PTG z 2012r., że są w parafii i nie są udostępniane.
Pozdrawiam,
Krzysztof
Dziękuję bardzo.
UsuńKsięgi z parafii św. Marii Magdaleny w Cieszynie nie są zasadniczo udostępniane. Jeżeli coś się zmieni, to dam znać.
Pozdrawiam
Dzień dobry,
Usuńczy coś się zmieniło w temacie dostępności metryk z parafii św. Marii Magdaleny w Cieszynie?
Pozdrawiam,
Krzysztof
Księgi metrykalne z cieszyńskiej parafii mają w najbliższym czasie zostać poddane konserwacji i prawdopdoobnie digitalizacji razem z księgami wybranych parafii archidiecezji krakowskiej i diecezji bielsko-żywieckiej. Szczegółów nie znam, bo dochodzą do mnie sprzeczne informacje. Jak będę wiedział coś pewnego, to będę informował. Pozdrawiam
UsuńInteresującym źródłem do badań genealogicznych są również zestawienia podatkowe (np. kataster józefiński z 1788 r. czy późniejszy z 1820). Ostatnio odkryłem, że na stronach Family Search są dostępne katastry dla Strumienia, Zabłocia, Zaborza, a penie także dla innych miejscowości ze Śląska Cieszyńskiego.
OdpowiedzUsuńGorąco polecam
Artur
Rzeczywiście, cenne źródło. Katastry karoliński i józefiński są dostępne też na stronach internetowych archiwum w Opawie.
UsuńWitam,
OdpowiedzUsuńNazywam się Paweł Olszar. Od niedawna zacząłem szukać w internecie informacji na temat tego nazwiska oraz skąd mogą pochodzić Olszarowie. Tak trafiłem na Pana blog i ciekaw opracowanie "Materiały do genealogii rodziny Olszarów". Czy ma Pan cos więcej na temat Olszarów?
Pozdrawiam
Paweł Olszar
Niedawno w "Zeszytach Naukowych UJ. Pracach Historycznych" ukazał się mój artykuł o rodzie Olszarów z Sibicy koło Cieszyna. Tekst można pobrać z tej strony: http://www.ejournals.eu/Prace-Historyczne/2017/Numer-1/art/8159/
UsuńPozdrawiam
Dziękuję za informacje
UsuńPozdrawiam
Paweł Olszar
Dobrý den Jmenuji se René Morys a sestavuji rodokmen rodiny Morysu. Pochazeli z Cisownice Jan Morys syn Jerzyho Moryse a Marie z domu Sliwka. urodzuny 19.10.1857. Je to nejaka rodina s váma?? Děkuji
OdpowiedzUsuńWitam.Książką "Dzieje rodu Morysów" sprawił Pan ogromną radość i niespodziankę potomkom tego rodu.Wielki szacunek za cierpliwość i
OdpowiedzUsuńogromny wkład pracy w uzyskanie tylu informacji.Sama też pochodzę
z rodu Morysow i mieszkam w Cisownicy, miejscu w którym na świat przychodziły kolejne pokolenia naszej rodziny.Gdyby ktoś chciał nawiązać kontakt to podaję adres k.morys@onet.pl
Dzień dobry, czytając powyższy komentarz, pomyślałem czy Pani nie jest przypadkowo spokrewniona z Danutą Morys
Usuń(zamężna Friedel) zamieszkałą ostatnio w Katowicach.
Urodziła się dnia 18.8.1931 i pochodziła z miejscowości
Łąki nad Olzą (obecnie Czechy). W latach 1945-1950 uczęszczałem z nią do Polskiego Gimnazjum Realnego im.Jul.Słowackiego w Orłowej. Od 2 lat zamilkła na internecie i nie przyjeżdża na spotkania abiturientów uczelni.
Jeżeli jest Pani krewną tej osoby i ma jakieś informacje o niej,to proszę o wiadomość na adres: sznapka.jan@seznam.cz
Trafiłam na Pana publikacje przypadkowo, ale teraz już będę systematycznie sprawdzała, co nowego udało się Panu wyszukać. Mam Pana pracę na temat rodu Szczurków ( brzmi dumnie !) a p. okazji Szotkowskich, moich bezpośrednich Pra- Szczurów. Serdeczne dzięki za każdą informację.
OdpowiedzUsuńWitam, moje nazwisko Kral, szukam korzeni tej rodziny. Mój ojcec ś.p. urodził się w Goleszowie, uczył siię w Ustroniu, a pracował w Cieczynie. Moja cała rodzina mieszka nadal w większości w Skoczowie, ale również w Cieszynie. Wiem, że Kralów jest dużo na Śląsku Cieszyńskim, dlatego też interesuje mnie pochodznie mojej rodziny. Z góry dziękuję, za każdą informację.
OdpowiedzUsuńO rodzie Kralów z Ustronia pisała Barbara Poloczkowa w artykule opublikowanym w 1993 roku. Dostępny jest pod adresem: http://www.gorale.ustron.pl/artykuly/etnograficzne/Dzieje_starego_mlyna_w_Ustroniu_i_rodziny_mlynarzy_Kralow.pdf
UsuńTen komentarz został usunięty przez autora.
OdpowiedzUsuńDzień dobry. Napisałam do Pana maila odnośnie nazwiska moich przodków w tym regionie, a które widnieje w Pańskim blogu.
OdpowiedzUsuńWitam, bylbym bardzo zainteresowany w genealogii najstarszych cieszynskich rodzin - Seemann i Matter. Specjalnie chodzi mi o Jana Alberta Mattera, o ktorym jest pisane w Kaufmannowej Kronice Cieszyna. Czy przypadkiem nie spokal sie pan z nim w trakcie swoich badan?
OdpowiedzUsuńInformacje o Janie Albercie Matterze dodam w przyszłym tygodniu, muszę tylko uporządkować notatki.
UsuńBardzo dziekuje, bede sie cieszyl.
UsuńDzień dobry. W ubiegłym tygodniu dowiedziałam się, że jestem prawnuczką Jerzego Jenknera z Kamienicy, a wnuczką Rudolfa Jenknera, syna Jerzego. Jerzy Jenkner był założycielem Fabryki Wódek, Likierów,Soków i Win Owocowych w Kamienicy. Bardzo chciałabym poznać rodzinę ze strony mojego dziadka i pradziadka. Czy żyjący w Detmold Georg Jenkner jest spokrewniony z Jerzym i jego synem Rudolfem ? Aleksandra Ciemała
OdpowiedzUsuńKamienica należała do parafii ewangelickiej w Starym Bielsku (a przed jej powstaniem do parafii w Bielsku). W metrykach tej parafii nazwisko Jenkner pojawia się bardzo często. W 1945 roku wielu Niemców z Bielska i okolic opuściła rodzinne strony i zamieszkało w Niemczech. Materiały do genealogii Jenknerów ma też w swoich archiwach stowarzyszenie Vereinigung Sudetendeutscher Familienforscher e.V.: https://www.sudetendeutsche-familienforscher.de/wp-content/uploads/2013/03/AL-4000-6999.pdf
UsuńBardzo dziękuję za odpowiedź, może uda mi się coś znależć.
OdpowiedzUsuńWitam serdecznie, w wykazie rodzin, nie ma nazwiska rodziny Studenski,Studensky, jest mozliwe cokolwiek sie dowiedziec o moich przodkach? Bylabym wdzieczna. Pozdrawiam Elzbieta
OdpowiedzUsuńW moich notatkach nie mam tego nazwiska. Jeżeli coś znajdę, to opublikuję na stronie. Pozdrawiam
UsuńTen komentarz został usunięty przez autora.
OdpowiedzUsuńDzień dobry,
OdpowiedzUsuńprzypadkiem odkryłem Pana blog na temat przodków z Cieszyna. Poszukuję informacji na temat Jana Pawlasa - zatrudnionego na kolei, który był wyznania ewangelickiego. Niestety nie wiem z skąd pochodził. W trakcie I wojny światowej został jako kolejarz przeniesiony do Zabierzowa k/Krakowa. I tu mój ślad się urywa. Jeżeli ma Pan informacje na temat mojej rodziny to będę za nie wdzięczny.
Pozdrawiam,
Tomasz Błach tomek.blach@onet.pl
Dzień dobry poszukuję informacje o rodzinie Skudrzyk (Skudrzik) z Rudowa/Zamarski i historię zakłądu pogrzebowego Concordia. Proszę o kontakt osoby które wiedzą nieco więcej niż w informacje zawarte w publikacjach w internecie. Adres skudrzykw@gmail.com
OdpowiedzUsuńZ poważaniem
Witam serdecznie. Moja prababcia urodziła sie Mostach w rodzinie Olszar. W księgach metrykalnych, znalazłam, że jej ojcem był Paweł Olszar urodzony w 1861 roku Cieszynie, a matką Maria Macura z Sibicy, córka Jana Macura (jego date urodzenia znalazłam na tej stronie). Utknełam na Pawle, bo nie moge znaleźć żadnych powiązań pomiędzy rodziną Olszarów z Sibicy. Czy byli jacyś inni Olaszarowie w Cieszynie, czy coś może mi umknęło ? Od strony ojca, szukam rodziny Fabian i Mitręga z Ustronia. Tutaj wiem, że Franciszek Mitręga ożenił się z Ewą Kajfosz z Nydek. Całkiem możliwe, że dane genealogiczne Mitręgów z tej strony są powiązane z moimi, ale nie mogę znaleźć brakującego elementu, żeby to zrobić. Czy byłbyś w stanie pomóc ? Z góry bardzo dziękuje. annaebutt@gmail.com
OdpowiedzUsuńDzień dobry, znalazłem informację, że mój prapraprapradziadek Jerzy Skudrzyk urodził się w 1808 roku w Gumnej. Ma pan przodka Józefa Skudrzyka ur. w 1855 roku także w Gumnej. Podejrzewam, że może to być rodzina. Proszę o kontakt. Pozdrawiam
OdpowiedzUsuńInteresuje mnie genealogia cieszyńskich rodzin Matter i Seemann. Jednak metryki w Marii Magdalenie nie są publicznie dostępne. Czy byłby pan w stanie mi w tym pomóc? A może nie zna pan kogoś, kto (oczywiście za opłatą) mógłby?
OdpowiedzUsuńivan.frommer@gmail.com