Słownik biograficzny Księstwa Cieszyńskiego [kartoteka]
Ferdynand RZEHACZEK
*1861 (Marklowice koło Frysztatu) †III 1938
Nauczyciel, kierownik szkoły w Łomnej Górnej.
Absolwent seminarium nauczycielskiego w Cieszynie. W 1881 roku zdał egzamin dojrzałości, w 1883 roku egzamin nauczycielski [Schlesischer Schul- und Lehrer-Schematismus, Troppau 1912, s. 79].
W 1883 roku sam zgłosił się do pracy w szkole w Łomnej Górnej. Jak pisał o swoich uczniach, „od wczesnej wiosny do późnej jesieni małe dzikuski o jednolitym wyglądzie, boso, z długimi, niestrzyżonymi włosami na ramionach, a ubrane w grube, poniżej kolan sięgające koszule płócienne, także naprawdę trudno było rozróżnić chłopca od dziewczynki”.
Był również organistą, prowadził także miejscową orkiestrę dętą. Przyczynił się do usamodzielnienia gminy Łomna Górna w 1900 roku. Był inicjatorem budowy schroniska na Hadaszczoku.
„Wybuch pierwszej wojny światowej, pobory miejscowych górali do wojska tak mocno oddziałały na psychikę tego człowieka, że po prostu zwariował” (Jan Korzenny jun.). W 1916 roku został odwieziony do zakładu dla obłąkanych w Opawie. Po opuszczeniu placówki osiadł w Cieszynie. Odwiedził jeszcze raz Łomną, by pożegnać się z jej mieszkańcami. „Pożegnanie to zaś było nad wyraz czułe i uroczyste” (Jan Korzenny jun.).
Jan Korzenny (jun.) charakteryzował słowami: „człowiek niezwykle czuły i wrażliwy na nędzę ludzką, wielki patriota”.
Wspomnienia pośmiertne
„Nasz Lud”, nr 11 z 19 III 1938, s. 5 [błędnie jako kierownik szkoły w Łomnej Dolnej].
Opracowania
Jan Korzenny (jun.), Karta z dziejów szkolnictwa w Podbeskidziu, „Kalendarz Śląski” 1980, s. 60–64.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz