O blogu i autorze

Nazywam się Michael Morys-Twarowski i naukowo zajmuję się (m.in.) genealogią. W 2013 roku na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego obroniłem pracę doktorską Elity chłopskie na Śląsku Cieszyńskim od XVIII do początku XX wieku na przykładzie rodu Palarczyków.

W 2018 roku nakładem wydawnictwa Historia Iagellonica ukazała się moja trzytomowa monografia Wójtowie na Śląsku Cieszyńskim 1864-1918. Studium prozopograficzne.

Jestem autorem kilkudziesięciu artykułów naukowych, z czego spora część dotyczy genealogii. Część z nich można pobrać z mojego profilu w serwisie academia.edu.

Rzecz jasna, w wolnych chwilach próbuję uzupełniać swoje drzewo genealogiczne i jak każdy genealog odczuwam wielką radość z odnalezienia kolejnego przodka.

Blog "Przodkowie z Cieszyna" prowadzę od września 2012 roku. Publikuję tutaj materiały przydatne osobom szukającym przodków z dawnego Księstwa Cieszyńskiego, jak i będę starał się podzielić swoim genealogicznym doświadczeniem.

Niektóre wpisy zostały opracowane dzięki dofinansowaniu:
1) Starostwa Powiatowego w Cieszynie za pośrednictwem Fundacji Volens (2017)
2) Urzędu Miejskiego w Cieszynie za pośrednictwem Polskiego Towarzystwa Historycznego Oddział w Cieszynie (2017)

Kontakt: morys-twarowski @ wp.pl

Otrzymuję bardzo dużo mejli, dotyczących spraw genealogicznych. Staram się odpisywać na bieżąco, ale zdarza się, że któryś mi umknie. Jeżeli nie odpisuję w ciągu miesiąca, prosiłbym o ponowny kontakt.

17 komentarzy:

 1. Bardzo się cieszę, że istnieje taka stronka! Czekam z niecierpliwością na więcej informacji o nazwiskach na Śląsku Cieszyńskim i mam nadzieję, że znajdę pomocne informacje w poszukiwaniu swoich przodków. Pozdrawiam serdecznie i owocnej pracy życzę ;)

  OdpowiedzUsuń

 2. Kilka publikacji podać nazwę Roik . Mój pradziadek Anton Roik urodził się 9.06.1849 w Cieszynie . Był rzymskokatolicki. Szukam informacji na temat swoich rodziców, dziadków itd Czy możesz dać mi informacji tutaj . Parafia była Maria Magdalena . Mój e-mail jest thomas.roik@yahoo.de . O wiadomości , byłbym bardzo szczęśliwy.

  OdpowiedzUsuń
 3. Witam, zajmuje sie genealogią swojej Rodziny, Musiał, Brozek, Lempart, Mioduski, Smalcerz. Ponieważ szukałem Rodziny z Salzburga Hildegardy Jenkner znalazłem tą stronę. Hildegarda Jenkner (ok1929-ok 1998) była córka Andrzeja Jenkner i Józefy Lempart z Bielska. Jenkner zginał w obozie w Jaworznie po II WŚ, a córka Hildegarda w jakichs okolicznościach wyjechała do Salzburga, podobno miała córke. Mam zdjecie Hildegardy z ok 1965 z Salzburga, moze to są jakies powiązania? Tadeusz Musiał

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jenknerów było bardzo dużo na terenie parafii w Starym Bielsku, ale przypuszczam, że wszyscy byli w jakiś sposób spokrewnieni. Jeżeli byłby Pan zainteresowany bliżej tą rodziną, prosiłbym o kontakt mejlowy.

   Usuń
 4. Witam serdecznie,
  gratuluję inicjatywy i życzę powodzenia.
  Chciałem się spytać czy księgi metrykalne z parafii św. Marii Magdaleny z przełomu 18 i 19 wieku są w jakiś sposób dostępne? Doczytałem tylko na forum PTG z 2012r., że są w parafii i nie są udostępniane.
  Pozdrawiam,
  Krzysztof

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję bardzo.
   Księgi z parafii św. Marii Magdaleny w Cieszynie nie są zasadniczo udostępniane. Jeżeli coś się zmieni, to dam znać.
   Pozdrawiam

   Usuń
 5. Interesującym źródłem do badań genealogicznych są również zestawienia podatkowe (np. kataster józefiński z 1788 r. czy późniejszy z 1820). Ostatnio odkryłem, że na stronach Family Search są dostępne katastry dla Strumienia, Zabłocia, Zaborza, a penie także dla innych miejscowości ze Śląska Cieszyńskiego.
  Gorąco polecam
  Artur

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rzeczywiście, cenne źródło. Katastry karoliński i józefiński są dostępne też na stronach internetowych archiwum w Opawie.

   Usuń
 6. Witam,
  Nazywam się Paweł Olszar. Od niedawna zacząłem szukać w internecie informacji na temat tego nazwiska oraz skąd mogą pochodzić Olszarowie. Tak trafiłem na Pana blog i ciekaw opracowanie "Materiały do genealogii rodziny Olszarów". Czy ma Pan cos więcej na temat Olszarów?
  Pozdrawiam
  Paweł Olszar

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niedawno w "Zeszytach Naukowych UJ. Pracach Historycznych" ukazał się mój artykuł o rodzie Olszarów z Sibicy koło Cieszyna. Tekst można pobrać z tej strony: http://www.ejournals.eu/Prace-Historyczne/2017/Numer-1/art/8159/

   Pozdrawiam

   Usuń
  2. Dziękuję za informacje
   Pozdrawiam
   Paweł Olszar

   Usuń
 7. Dobrý den Jmenuji se René Morys a sestavuji rodokmen rodiny Morysu. Pochazeli z Cisownice Jan Morys syn Jerzyho Moryse a Marie z domu Sliwka. urodzuny 19.10.1857. Je to nejaka rodina s váma?? Děkuji

  OdpowiedzUsuń
 8. Witam.Książką "Dzieje rodu Morysów" sprawił Pan ogromną radość i niespodziankę potomkom tego rodu.Wielki szacunek za cierpliwość i
  ogromny wkład pracy w uzyskanie tylu informacji.Sama też pochodzę
  z rodu Morysow i mieszkam w Cisownicy, miejscu w którym na świat przychodziły kolejne pokolenia naszej rodziny.Gdyby ktoś chciał nawiązać kontakt to podaję adres k.morys@onet.pl

  OdpowiedzUsuń
 9. Trafiłam na Pana publikacje przypadkowo, ale teraz już będę systematycznie sprawdzała, co nowego udało się Panu wyszukać. Mam Pana pracę na temat rodu Szczurków ( brzmi dumnie !) a p. okazji Szotkowskich, moich bezpośrednich Pra- Szczurów. Serdeczne dzięki za każdą informację.

  OdpowiedzUsuń
 10. Witam, moje nazwisko Kral, szukam korzeni tej rodziny. Mój ojcec ś.p. urodził się w Goleszowie, uczył siię w Ustroniu, a pracował w Cieczynie. Moja cała rodzina mieszka nadal w większości w Skoczowie, ale również w Cieszynie. Wiem, że Kralów jest dużo na Śląsku Cieszyńskim, dlatego też interesuje mnie pochodznie mojej rodziny. Z góry dziękuję, za każdą informację.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O rodzie Kralów z Ustronia pisała Barbara Poloczkowa w artykule opublikowanym w 1993 roku. Dostępny jest pod adresem: http://www.gorale.ustron.pl/artykuly/etnograficzne/Dzieje_starego_mlyna_w_Ustroniu_i_rodziny_mlynarzy_Kralow.pdf

   Usuń