O blogu i autorze

Nazywam się Michael Morys-Twarowski i naukowo zajmuję się (m.in.) genealogią. W 2013 roku na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego obroniłem pracę doktorską Elity chłopskie na Śląsku Cieszyńskim od XVIII do początku XX wieku na przykładzie rodu Palarczyków.

Obecnie zbieram materiały do monografii Wójtowie na Śląsku Cieszyńskim 1864-1918. Studium prozopograficzne, która powinna się ukazać w 2018 roku.

Jestem autorem kilkudziesięciu artykułów naukowych, z czego spora część dotyczy genealogii. Część z nich można pobrać z mojego profilu w serwisie academia.edu.

Rzecz jasna, w wolnych chwilach próbuję uzupełniać swoje drzewo genealogiczne i jak każdy genealog odczuwam wielką radość z odnalezienia kolejnego przodka.

Blog "Przodkowie z Cieszyna" prowadzę od września 2012 roku. Publikuję tutaj materiały przydatne osobom szukającym przodków z dawnego Księstwa Cieszyńskiego, jak i będę starał się podzielić swoim genealogicznym doświadczeniem.

Niektóre wpisy zostały opracowane dzięki dofinansowaniu:
1) Starostwa Powiatowego w Cieszynie za pośrednictwem Fundacji Volens (2017)
2) Urzędu Miejskiego w Cieszynie za pośrednictwem Polskiego Towarzystwa Historycznego Oddział w Cieszynie (2017)

Kontakt: morys-twarowski @ wp.pl

Otrzymuję bardzo dużo mejli, dotyczących spraw genealogicznych. Staram się odpisywać na bieżąco, ale zdarza się, że któryś mi umknie. Jeżeli nie odpisuję w ciągu miesiąca, prosiłbym o ponowny kontakt.

15 komentarzy:

 1. Bardzo się cieszę, że istnieje taka stronka! Czekam z niecierpliwością na więcej informacji o nazwiskach na Śląsku Cieszyńskim i mam nadzieję, że znajdę pomocne informacje w poszukiwaniu swoich przodków. Pozdrawiam serdecznie i owocnej pracy życzę ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za komentarz i również pozdrawiam!

   Usuń

 2. Kilka publikacji podać nazwę Roik . Mój pradziadek Anton Roik urodził się 9.06.1849 w Cieszynie . Był rzymskokatolicki. Szukam informacji na temat swoich rodziców, dziadków itd Czy możesz dać mi informacji tutaj . Parafia była Maria Magdalena . Mój e-mail jest thomas.roik@yahoo.de . O wiadomości , byłbym bardzo szczęśliwy.

  OdpowiedzUsuń
 3. Witam, zajmuje sie genealogią swojej Rodziny, Musiał, Brozek, Lempart, Mioduski, Smalcerz. Ponieważ szukałem Rodziny z Salzburga Hildegardy Jenkner znalazłem tą stronę. Hildegarda Jenkner (ok1929-ok 1998) była córka Andrzeja Jenkner i Józefy Lempart z Bielska. Jenkner zginał w obozie w Jaworznie po II WŚ, a córka Hildegarda w jakichs okolicznościach wyjechała do Salzburga, podobno miała córke. Mam zdjecie Hildegardy z ok 1965 z Salzburga, moze to są jakies powiązania? Tadeusz Musiał

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jenknerów było bardzo dużo na terenie parafii w Starym Bielsku, ale przypuszczam, że wszyscy byli w jakiś sposób spokrewnieni. Jeżeli byłby Pan zainteresowany bliżej tą rodziną, prosiłbym o kontakt mejlowy.

   Usuń
 4. Witam serdecznie,
  gratuluję inicjatywy i życzę powodzenia.
  Chciałem się spytać czy księgi metrykalne z parafii św. Marii Magdaleny z przełomu 18 i 19 wieku są w jakiś sposób dostępne? Doczytałem tylko na forum PTG z 2012r., że są w parafii i nie są udostępniane.
  Pozdrawiam,
  Krzysztof

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję bardzo.
   Księgi z parafii św. Marii Magdaleny w Cieszynie nie są zasadniczo udostępniane. Jeżeli coś się zmieni, to dam znać.
   Pozdrawiam

   Usuń
 5. Interesującym źródłem do badań genealogicznych są również zestawienia podatkowe (np. kataster józefiński z 1788 r. czy późniejszy z 1820). Ostatnio odkryłem, że na stronach Family Search są dostępne katastry dla Strumienia, Zabłocia, Zaborza, a penie także dla innych miejscowości ze Śląska Cieszyńskiego.
  Gorąco polecam
  Artur

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rzeczywiście, cenne źródło. Katastry karoliński i józefiński są dostępne też na stronach internetowych archiwum w Opawie.

   Usuń
 6. Witam,
  Nazywam się Paweł Olszar. Od niedawna zacząłem szukać w internecie informacji na temat tego nazwiska oraz skąd mogą pochodzić Olszarowie. Tak trafiłem na Pana blog i ciekaw opracowanie "Materiały do genealogii rodziny Olszarów". Czy ma Pan cos więcej na temat Olszarów?
  Pozdrawiam
  Paweł Olszar

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niedawno w "Zeszytach Naukowych UJ. Pracach Historycznych" ukazał się mój artykuł o rodzie Olszarów z Sibicy koło Cieszyna. Tekst można pobrać z tej strony: http://www.ejournals.eu/Prace-Historyczne/2017/Numer-1/art/8159/

   Pozdrawiam

   Usuń
  2. Dziękuję za informacje
   Pozdrawiam
   Paweł Olszar

   Usuń
 7. Dobrý den Jmenuji se René Morys a sestavuji rodokmen rodiny Morysu. Pochazeli z Cisownice Jan Morys syn Jerzyho Moryse a Marie z domu Sliwka. urodzuny 19.10.1857. Je to nejaka rodina s váma?? Děkuji

  OdpowiedzUsuń
 8. Witam.Książką "Dzieje rodu Morysów" sprawił Pan ogromną radość i niespodziankę potomkom tego rodu.Wielki szacunek za cierpliwość i
  ogromny wkład pracy w uzyskanie tylu informacji.Sama też pochodzę
  z rodu Morysow i mieszkam w Cisownicy, miejscu w którym na świat przychodziły kolejne pokolenia naszej rodziny.Gdyby ktoś chciał nawiązać kontakt to podaję adres k.morys@onet.pl

  OdpowiedzUsuń
 9. Trafiłam na Pana publikacje przypadkowo, ale teraz już będę systematycznie sprawdzała, co nowego udało się Panu wyszukać. Mam Pana pracę na temat rodu Szczurków ( brzmi dumnie !) a p. okazji Szotkowskich, moich bezpośrednich Pra- Szczurów. Serdeczne dzięki za każdą informację.

  OdpowiedzUsuń