O blogu i autorze / About

Nazywam się Michael Morys-Twarowski i naukowo zajmuję się (m.in.) genealogią. W 2013 roku na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego obroniłem pracę doktorską Elity chłopskie na Śląsku Cieszyńskim od XVIII do początku XX wieku na przykładzie rodu Palarczyków.

W 2018 roku nakładem wydawnictwa Historia Iagellonica ukazała się moja trzytomowa monografia Wójtowie na Śląsku Cieszyńskim 1864-1918. Studium prozopograficzne.

Jestem autorem kilkudziesięciu artykułów naukowych, z czego spora część dotyczy genealogii. Część z nich można pobrać z repozytorium Centrum Otwartej Nauki lub z mojego profilu w serwisie academia.edu.

Rzecz jasna, w wolnych chwilach próbuję uzupełniać swoje drzewo genealogiczne i jak każdy genealog odczuwam wielką radość z odnalezienia kolejnego przodka.

Blog "Przodkowie z Cieszyna" prowadzę od września 2012 roku. Publikuję tutaj materiały przydatne osobom szukającym przodków z dawnego Księstwa Cieszyńskiego, jak i będę starał się podzielić swoim genealogicznym doświadczeniem.

Niektóre wpisy zostały opracowane dzięki dofinansowaniu:
1) Starostwa Powiatowego w Cieszynie za pośrednictwem Fundacji Volens (2017)
2) Urzędu Miejskiego w Cieszynie za pośrednictwem Polskiego Towarzystwa Historycznego Oddział w Cieszynie (2017)
3) Starostwa Powiatowego w Cieszynie za pośrednictwem Polskiego Towarzystwa Historycznego Oddział w Cieszynie (2019)
4) gminy Skoczów za pośrednictwem Polskiego Towarzystwa Historycznego Oddział w Cieszynie (2019)

Kontakt: morys-twarowski @ wp.pl

Otrzymuję bardzo dużo mejli, dotyczących spraw genealogicznych. Staram się odpisywać na bieżąco, ale zdarza się, że któryś mi umknie. Jeżeli nie odpisuję w ciągu miesiąca, prosiłbym o ponowny kontakt.

30 komentarzy:

 1. Bardzo się cieszę, że istnieje taka stronka! Czekam z niecierpliwością na więcej informacji o nazwiskach na Śląsku Cieszyńskim i mam nadzieję, że znajdę pomocne informacje w poszukiwaniu swoich przodków. Pozdrawiam serdecznie i owocnej pracy życzę ;)

  OdpowiedzUsuń

 2. Kilka publikacji podać nazwę Roik . Mój pradziadek Anton Roik urodził się 9.06.1849 w Cieszynie . Był rzymskokatolicki. Szukam informacji na temat swoich rodziców, dziadków itd Czy możesz dać mi informacji tutaj . Parafia była Maria Magdalena . Mój e-mail jest thomas.roik@yahoo.de . O wiadomości , byłbym bardzo szczęśliwy.

  OdpowiedzUsuń
 3. Witam, zajmuje sie genealogią swojej Rodziny, Musiał, Brozek, Lempart, Mioduski, Smalcerz. Ponieważ szukałem Rodziny z Salzburga Hildegardy Jenkner znalazłem tą stronę. Hildegarda Jenkner (ok1929-ok 1998) była córka Andrzeja Jenkner i Józefy Lempart z Bielska. Jenkner zginał w obozie w Jaworznie po II WŚ, a córka Hildegarda w jakichs okolicznościach wyjechała do Salzburga, podobno miała córke. Mam zdjecie Hildegardy z ok 1965 z Salzburga, moze to są jakies powiązania? Tadeusz Musiał

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jenknerów było bardzo dużo na terenie parafii w Starym Bielsku, ale przypuszczam, że wszyscy byli w jakiś sposób spokrewnieni. Jeżeli byłby Pan zainteresowany bliżej tą rodziną, prosiłbym o kontakt mejlowy.

   Usuń
  2. Witam, niedawno bylem w kontakcie z panem Georgem Jenknerem, ktorego rodzina pochodzi z Bielska. Zyje w Detmold v Niemcach. Nie wiem czy panu przyda sie kontakt, ale wiem, ze v genealogicznych badaniach potrzebne jest szcescie. E-Mail georg.jenkner@gmx.de

   Usuń
 4. Witam serdecznie,
  gratuluję inicjatywy i życzę powodzenia.
  Chciałem się spytać czy księgi metrykalne z parafii św. Marii Magdaleny z przełomu 18 i 19 wieku są w jakiś sposób dostępne? Doczytałem tylko na forum PTG z 2012r., że są w parafii i nie są udostępniane.
  Pozdrawiam,
  Krzysztof

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję bardzo.
   Księgi z parafii św. Marii Magdaleny w Cieszynie nie są zasadniczo udostępniane. Jeżeli coś się zmieni, to dam znać.
   Pozdrawiam

   Usuń
 5. Interesującym źródłem do badań genealogicznych są również zestawienia podatkowe (np. kataster józefiński z 1788 r. czy późniejszy z 1820). Ostatnio odkryłem, że na stronach Family Search są dostępne katastry dla Strumienia, Zabłocia, Zaborza, a penie także dla innych miejscowości ze Śląska Cieszyńskiego.
  Gorąco polecam
  Artur

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rzeczywiście, cenne źródło. Katastry karoliński i józefiński są dostępne też na stronach internetowych archiwum w Opawie.

   Usuń
 6. Witam,
  Nazywam się Paweł Olszar. Od niedawna zacząłem szukać w internecie informacji na temat tego nazwiska oraz skąd mogą pochodzić Olszarowie. Tak trafiłem na Pana blog i ciekaw opracowanie "Materiały do genealogii rodziny Olszarów". Czy ma Pan cos więcej na temat Olszarów?
  Pozdrawiam
  Paweł Olszar

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niedawno w "Zeszytach Naukowych UJ. Pracach Historycznych" ukazał się mój artykuł o rodzie Olszarów z Sibicy koło Cieszyna. Tekst można pobrać z tej strony: http://www.ejournals.eu/Prace-Historyczne/2017/Numer-1/art/8159/

   Pozdrawiam

   Usuń
  2. Dziękuję za informacje
   Pozdrawiam
   Paweł Olszar

   Usuń
 7. Dobrý den Jmenuji se René Morys a sestavuji rodokmen rodiny Morysu. Pochazeli z Cisownice Jan Morys syn Jerzyho Moryse a Marie z domu Sliwka. urodzuny 19.10.1857. Je to nejaka rodina s váma?? Děkuji

  OdpowiedzUsuń
 8. Witam.Książką "Dzieje rodu Morysów" sprawił Pan ogromną radość i niespodziankę potomkom tego rodu.Wielki szacunek za cierpliwość i
  ogromny wkład pracy w uzyskanie tylu informacji.Sama też pochodzę
  z rodu Morysow i mieszkam w Cisownicy, miejscu w którym na świat przychodziły kolejne pokolenia naszej rodziny.Gdyby ktoś chciał nawiązać kontakt to podaję adres k.morys@onet.pl

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzień dobry, czytając powyższy komentarz, pomyślałem czy Pani nie jest przypadkowo spokrewniona z Danutą Morys
   (zamężna Friedel) zamieszkałą ostatnio w Katowicach.
   Urodziła się dnia 18.8.1931 i pochodziła z miejscowości
   Łąki nad Olzą (obecnie Czechy). W latach 1945-1950 uczęszczałem z nią do Polskiego Gimnazjum Realnego im.Jul.Słowackiego w Orłowej. Od 2 lat zamilkła na internecie i nie przyjeżdża na spotkania abiturientów uczelni.
   Jeżeli jest Pani krewną tej osoby i ma jakieś informacje o niej,to proszę o wiadomość na adres: sznapka.jan@seznam.cz

   Usuń
 9. Trafiłam na Pana publikacje przypadkowo, ale teraz już będę systematycznie sprawdzała, co nowego udało się Panu wyszukać. Mam Pana pracę na temat rodu Szczurków ( brzmi dumnie !) a p. okazji Szotkowskich, moich bezpośrednich Pra- Szczurów. Serdeczne dzięki za każdą informację.

  OdpowiedzUsuń
 10. Witam, moje nazwisko Kral, szukam korzeni tej rodziny. Mój ojcec ś.p. urodził się w Goleszowie, uczył siię w Ustroniu, a pracował w Cieczynie. Moja cała rodzina mieszka nadal w większości w Skoczowie, ale również w Cieszynie. Wiem, że Kralów jest dużo na Śląsku Cieszyńskim, dlatego też interesuje mnie pochodznie mojej rodziny. Z góry dziękuję, za każdą informację.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O rodzie Kralów z Ustronia pisała Barbara Poloczkowa w artykule opublikowanym w 1993 roku. Dostępny jest pod adresem: http://www.gorale.ustron.pl/artykuly/etnograficzne/Dzieje_starego_mlyna_w_Ustroniu_i_rodziny_mlynarzy_Kralow.pdf

   Usuń
 11. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 12. Dzień dobry. Napisałam do Pana maila odnośnie nazwiska moich przodków w tym regionie, a które widnieje w Pańskim blogu.

  OdpowiedzUsuń
 13. Witam, bylbym bardzo zainteresowany w genealogii najstarszych cieszynskich rodzin - Seemann i Matter. Specjalnie chodzi mi o Jana Alberta Mattera, o ktorym jest pisane w Kaufmannowej Kronice Cieszyna. Czy przypadkiem nie spokal sie pan z nim w trakcie swoich badan?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Informacje o Janie Albercie Matterze dodam w przyszłym tygodniu, muszę tylko uporządkować notatki.

   Usuń
  2. Bardzo dziekuje, bede sie cieszyl.

   Usuń
 14. Dzień dobry. W ubiegłym tygodniu dowiedziałam się, że jestem prawnuczką Jerzego Jenknera z Kamienicy, a wnuczką Rudolfa Jenknera, syna Jerzego. Jerzy Jenkner był założycielem Fabryki Wódek, Likierów,Soków i Win Owocowych w Kamienicy. Bardzo chciałabym poznać rodzinę ze strony mojego dziadka i pradziadka. Czy żyjący w Detmold Georg Jenkner jest spokrewniony z Jerzym i jego synem Rudolfem ? Aleksandra Ciemała

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kamienica należała do parafii ewangelickiej w Starym Bielsku (a przed jej powstaniem do parafii w Bielsku). W metrykach tej parafii nazwisko Jenkner pojawia się bardzo często. W 1945 roku wielu Niemców z Bielska i okolic opuściła rodzinne strony i zamieszkało w Niemczech. Materiały do genealogii Jenknerów ma też w swoich archiwach stowarzyszenie Vereinigung Sudetendeutscher Familienforscher e.V.: https://www.sudetendeutsche-familienforscher.de/wp-content/uploads/2013/03/AL-4000-6999.pdf

   Usuń
 15. Bardzo dziękuję za odpowiedź, może uda mi się coś znależć.

  OdpowiedzUsuń
 16. Witam serdecznie, w wykazie rodzin, nie ma nazwiska rodziny Studenski,Studensky, jest mozliwe cokolwiek sie dowiedziec o moich przodkach? Bylabym wdzieczna. Pozdrawiam Elzbieta

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W moich notatkach nie mam tego nazwiska. Jeżeli coś znajdę, to opublikuję na stronie. Pozdrawiam

   Usuń
 17. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń