piątek, 7 stycznia 2022

Księgi metrykalne (30): Parafia pw. św. Marcina w Piotrowicach

PARAFIA

Parafia (właściwie to lokalia) w Piotrowicach powstała w 1785 roku.

ZASIĘG TERYTORIALNY

Parafia w czasach austriackich obejmowała trzy miejscowości Były to: Piotrowice, Piersna (w najnowszych polskich publikacjach pojawia się kuriozalna wersja Pierstna, świadcząca najgorzej o autorach) i Zawada.

Piotrowice i Piersna należały wcześniej do parafii rzymskokatolickiej we Frysztacie; parafianie od dłuższego czasu domagali się osobnej parafii, bo z powodu częstych wylewów rzeki Piotrówki nie byli w stanie dotrzeć do kościoła we Frysztacie, a ksiądz w drugą stronę z sakramentem namaszczenia chorych.

Zawada należała poprzednio do parafii rzymskokatolickiej w Godowie (na pruskim Śląsku). 8 II 1784 w tamtejszych metrykach odnotowano ostatni ślub z Zawady (Archiwum Archidiecezjalne w Katowicach, Księgi Metrykalne [KM], sygn. 589, Metryki ślubów parafii rzymskokatolickiej w Godowie 1744-1819, s. 85).

Po podziale Śląska Cieszyńskiego (1920) do parafii przyłączono Marklowice Dolne, należące wcześniej do parafii w Zebrzydowicach.

KSIĘGI METRYKALNE

Księgi metrykalne prowadzone od 1785 roku. Dostępne online na stronach Archiwum Krajowego w Opawie (trzeba wyszukać wg siedziby parafii albo według sygnatury - F VIII) są księgi chrztów do 1909, ślubów do 1858 i zgonów do 1859 roku.

Nowsze księgi przechowywane są w Urzędzie Gminy w Piotrowicach (Obecní úřad Petrovice u Karviné) (znane mi z autopsji).

WSKAZÓWKI BIBLIOGRAFICZNE

  1. Londzin Józef, Kościoły drewniane na Śląsku Cieszyńskim, wyd. Rudolf Tomanek, Cieszyn 1932.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz