PARAFIA
Parafia pw. św. Jakub Większego w Domasłowicach Górnych ma rodowód sięgający średniowiecza. W okresie reformacji kościół został przejęty przez protestantów, w 1654 r. wrócił w ręce katolików.
ZASIĘG TERYTORIALNY
Parafia obejmowała następujące miejscowości: Domasłowice Górne i Dolne, Kocurowice, Pitrów, Szobiszowice Dolne i Górne, Toszonowice Górne i Dolne, Wołowiec i Zawadowice.
Do 1785 roku podporządkowana Domasłowicom była nieobsadzona parafia w Gnojniku. W 1785 r. Gnojnik został probostwem (lokalią); w skład parafii w Gnojniku weszły Gnojnik, Ligotka Kameralna, Poleniny, Trzanowice i Wielopole.
Do 1865 roku do parafii w Domasłowicach należały też Bukowice (przysiółek Dobracic), Dobracice i Sprochowice (Szprochowice). W 1865 roku znalazły się w granicach nowej parafii w Dobracicach.
KSIĘGI METRYKALNE
Księgi metrykalne zachowały się od 1773 roku (w tym roku spłonęło probostwo wraz z archiwum parafialnym).
Najstarsze księgi znajdują się w Archiwum Krajowym w Opawie i są dostępne on-line, pozostałe znajdują się w Urzędzie Gminy w Domasłowicach Dolnych (Obecní úřad Dolní Domaslavice).
WSKAZÓWKI BIBLIOGRAFICZNE DOTYCZĄCE HISTORII PARAFII
1. Havlas František, Děje a životopisné památky farnosti Domaslovické, Opava 1887.
2. Londzin Józef, Kościoły drewniane na Śląsku Cieszyńskim, wyd. Rudolf Tomanek, Cieszyn 1932.
3. Pindur David, Zaniklý dřevény farní kostel sv. Jakuba Většího v Horních Domaslavicích, „Těšínsko”, r. 51, 2008, č. 3.
Poszukiwania genealogiczne na Śląsku Cieszyńskim / Genealogical Research in Cieszyn Silesia
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz