poniedziałek, 12 września 2016

Księgi metrykalne (22): Parafia rzymskokatolicka pw. św. Jakuba Większego w Domasłowicach Górnych

PARAFIA
Parafia pw. św. Jakub Większego w Domasłowicach Górnych ma rodowód sięgający średniowiecza. W okresie reformacji kościół został przejęty przez protestantów, w 1654 r. wrócił w ręce katolików.

ZASIĘG TERYTORIALNY
Parafia obejmowała następujące miejscowości: Domasłowice Górne i Dolne, Kocurowice, Pitrów, Szobiszowice Dolne i Górne, Toszonowice Górne i Dolne, Wołowiec i Zawadowice.

Do 1785 roku podporządkowana Domasłowicom była nieobsadzona parafia w Gnojniku. W 1785 r. Gnojnik został probostwem (lokalią); w skład parafii w Gnojniku weszły Gnojnik, Ligotka Kameralna, Poleniny, Trzanowice i Wielopole.

Do 1865 roku do parafii w Domasłowicach należały też Bukowice (przysiółek Dobracic), Dobracice i Sprochowice (Szprochowice). W 1865 roku znalazły się w granicach nowej parafii w Dobracicach.

KSIĘGI METRYKALNE
Księgi metrykalne zachowały się od 1773 roku (w tym roku spłonęło probostwo wraz z archiwum parafialnym).

Najstarsze księgi znajdują się w Archiwum Krajowym w Opawie i są dostępne on-line, pozostałe znajdują się w Urzędzie Gminy w Domasłowicach Dolnych (Obecní úřad Dolní Domaslavice).

WSKAZÓWKI BIBLIOGRAFICZNE DOTYCZĄCE HISTORII PARAFII
1. Havlas  František, Děje a  životopisné  památky  farnosti  Domaslovické, Opava 1887.
2. Londzin Józef, Kościoły drewniane na Śląsku Cieszyńskim, wyd. Rudolf Tomanek, Cieszyn 1932.
3. Pindur David, Zaniklý dřevény farní kostel sv. Jakuba Většího v Horních Domaslavicích, „Těšínsko”, r. 51, 2008, č. 3.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz