sobota, 15 kwietnia 2017

Księgi metrykalne (24): Parafia ewangelicko-augsburska w Goleszowie

PARAFIA
Parafia ewangelicko-augsburska w Goleszowie powstała w 1785 r.

ZASIĘG TERYTORIALNY
Parafia obejmowała Goleszów, a także następujące miejscowości: Godziszów, Kisielów, Kozakowice Dolne, Kozakowice Górne i Leszna Górna.

Do 1864 r. do parafii należały też Iskrzyczyn i Łączka - później weszły w skład nowej parafii ewangelicko-augsburskiej w Skoczowie.

Sporna była przynależność Cisownicy (Wielkiej i Małej). Spór toczył się między parafiami ewangelicko-augsburskimi w Goleszowie i Ustroniu. Ostatecznie w 1839 r. zdecydowano, że Cisownica będzie należała do parafii ewangelicko-augsburskiej w Ustroniu.

KSIĘGI METRYKALNE
Księgi metrykalne prowadzono od 1786 roku. Metryki do 1889 roku znajdują się w archiwum parafialnym, metryki od 1890 roku znajdują się w Urzędzie Stanu Cywilnego w Goleszowie.

Od 1804 do 1838 roku Goleszów miał wspólnego pastora ze zborem w Ustroniu. Wpisy z tego okresu nie obejmują wszystkich ewangelików z terenu zboru goleszowskiego. W celu rekonstrukcji genealogii rodzin zamieszkujących zbór goleszowski konieczne jest sprawdzenie dla okresu przed 1838 roku metryk parafii rzymskokatolickich - odpowiednio w Dębowcu (dla Iskrzyczyna), Goleszowie (dla Goleszowa, Godziszowa i Kozakowic), Lesznej Górnej (dla Lesznej Górnej) i w Ogrodzonej (dla Kisielowa i Łączki).

Brak księgi ślubów z lat 1843-1858 (być może znajduje się wśród nieopracowanych archiwaliów).

W archiwum parafialnym zachowały się indeksy ksiąg, obejmujące także okres po 1890 roku (oznacza to, że w przypadku ksiąg po 1890 roku lepiej sprawdzić indeks na parafii, a później dopiero same księgi w USC).

WSKAZÓWKI BIBLIOGRAFICZNE DOTYCZĄCE HISTORII PARAFII
1. Z historii Kościoła ewangelickiego na Śląsku Cieszyńskim, red. Tadeusz J. Zieliński, Katowice 1992.

Wpis współfinansowany ze środków Starostwa Powiatowego w Cieszynie.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza