czwartek, 11 grudnia 2014

Solich (Sohlich) - genealogia

Materiały do genealogii rodziny Solichów (Sohlich):

Jan Solich i Andrzej Solich, 1885 wybrani radnymi gminy Międzyrzecze Górne (Archiwum Państwowe w Katowicach Oddział w Bielsku-Białej, Bezirkshauptmannschaft in Bielitz, sygn. 890, s. 520). Najpewniej ci sami, tyle, że nazwisko zapisane w wersji Sohlich, zostali wybrani radnymi Międzyrzecza Górnego w 1891 r.: Jan mieszkał pod numerem 8, Andrzej pod numerem 145 (Archiwum Państwowe w Katowicach Oddział w Bielsku-Białej, Bezirkshauptmannschaft in Bielitz, sygn. 893, s. 91). Andrzej, siedlak w Międzyrzeczu Górnym nr 145, w 1895 r. został wybrany radnym gminy (tamże, sygn. 896, s. 328).

2 komentarze:

 1. Witam,

  Proszę sprawdzić inną "wersję pisowni" nazwiska oraz uwzględnić Sollich. Wersje które Pan podaje, dla mnie brzmią jak błędny zapis mojego nazwiska, z którym wciąż się spotykam się w czasach kiedy poziom edukacji zarówno urzędników oraz obywateli jest dużo wyższy niż ponad 100 lat temu.

  Na Śląsku szczególnie trudno jest prowadzić podobne badania z powodu rezultatów "poprawiania" nazwisk na przestrzeni dziejów przez władze Niemiec i Polski, co z pewnością nie ułatwia dociekania prawdy.

  Z Poważaniem,
  Lech Sollich

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A jest Pan pewien, że chodzi o tę samą rodzinę? Na Śląsku Cieszyńskim nie spotkałem się z pisownią z dwoma "l". Z drugiej strony Sohlichami i Solichami specjalnie się nie interesowałem, pomijając Karola Sohlicha (zm. 1911), burmistrza Skoczowa, i Józefa Solicha, wójta Niemieckiej Lutyni od 1913 r. W księdze zapowiedzi przedślubnych parafii w Niemieckiej Lutyni (przechowywana jest w archiwum we Karwinie) pojawia się nawet wersja "Zolich".

   Pozdrawiam

   Usuń