Materiały do genealogii rodziny Solichów (Sohlich):
Jan Solich i Andrzej Solich, 1885 wybrani radnymi gminy Międzyrzecze Górne (Archiwum Państwowe w Katowicach Oddział w Bielsku-Białej, Bezirkshauptmannschaft in Bielitz, sygn. 890, s. 520). Najpewniej ci sami, tyle, że nazwisko zapisane w wersji Sohlich, zostali wybrani radnymi Międzyrzecza Górnego w 1891 r.: Jan mieszkał pod numerem 8, Andrzej pod numerem 145 (Archiwum Państwowe w Katowicach Oddział w Bielsku-Białej, Bezirkshauptmannschaft in Bielitz, sygn. 893, s. 91). Andrzej, siedlak w Międzyrzeczu Górnym nr 145, w 1895 r. został wybrany radnym gminy (tamże, sygn. 896, s. 328).
Witam,
OdpowiedzUsuńProszę sprawdzić inną "wersję pisowni" nazwiska oraz uwzględnić Sollich. Wersje które Pan podaje, dla mnie brzmią jak błędny zapis mojego nazwiska, z którym wciąż się spotykam się w czasach kiedy poziom edukacji zarówno urzędników oraz obywateli jest dużo wyższy niż ponad 100 lat temu.
Na Śląsku szczególnie trudno jest prowadzić podobne badania z powodu rezultatów "poprawiania" nazwisk na przestrzeni dziejów przez władze Niemiec i Polski, co z pewnością nie ułatwia dociekania prawdy.
Z Poważaniem,
Lech Sollich
A jest Pan pewien, że chodzi o tę samą rodzinę? Na Śląsku Cieszyńskim nie spotkałem się z pisownią z dwoma "l". Z drugiej strony Sohlichami i Solichami specjalnie się nie interesowałem, pomijając Karola Sohlicha (zm. 1911), burmistrza Skoczowa, i Józefa Solicha, wójta Niemieckiej Lutyni od 1913 r. W księdze zapowiedzi przedślubnych parafii w Niemieckiej Lutyni (przechowywana jest w archiwum we Karwinie) pojawia się nawet wersja "Zolich".
UsuńPozdrawiam
Z czego był zrobiony Zolich?
OdpowiedzUsuń