PARAFIA
Parafia p.w. św. Marii Magdaleny w Cieszynie powstała w XIII wieku. Księgi metrykalne sięgają dopiero 1628 roku. Było to spowodowane tym, że kościół św. Marii Magdaleny między 1545 a 1628 rokiem przeszedł z rąk katolików do protestantów, a później od protestantów do katolików - i tak jeszcze trzy razy. Ostatecznie w 1628 roku kościół przypadł katolikom i od tego roku zachowane są księgi metrykalne.
W 1784 roku parafię podzielono na dwie mniejsze, ale po pożarze Cieszyna w 1789 roku znowu ją połączono.
ZASIĘG TERYTORIALNY
Była to duża parafia. Do 1785 roku obejmowała oprócz Cieszyna i jego przedmieść dodatkowo kilkanaście wsi. Były to: Bobrek, Boguszowice, Gułdowy, Gumna, Kalembice, Kisielów, Krasna, Ligota Alodialna, Łąki, Marklowice, Mnisztwo, Mosty koło Cieszyna, Ogrodzona, Pastwiska, Pogwizdów, Sibica, Zamarski i Żuków Dolny.
Po reorganizacji sieci parafialnej w 1785 roku odpadły Brzezówka, Marklowice i Pogwizdów (parafia pw. św. Jana Nepomucena w Pogwizdowie), Kisielów i Ogrodzona (parafia pw. św. Mateusza Apostoła w Ogrodzonej) oraz Łąki (parafia w Łąkach).
W 1811 roku Żuków Dolny został przyłączony do parafii w Ropicy.
Do połowy XIX wieku w księgach metrykalnych odnotowywano również chrzty, śluby i zgony również osób, niebędących wyznania katolickiego.
KSIĘGI METRYKALNE
Księgi chrztów i ślubów prowadzono od 1628 roku, zgonów od 1692 roku. W księgach znajdują się niewielkie luki. Brakuje tomu księgi chrztów z lat 1642-1654. Przez kilkadziesiąt lat za zaginioną uchodziła księga zgonów z lat 1743-1774. Została zwrócono do parafii w 2020 roku.
Księgi prowadzono początkowo po łacinie, od końca XVIII wieku w języku niemieckim. Odpisy z początku XX wieku są sporządzone w języku polskim.
Dla większości ksiąg sporządzono indeksy. Sporadycznie prowadzono je według imion, a nie według ślubów (tak w przypadku indeksu do księgi ślubów z lat 1712-1745). Część indeksów jest niekompletna (m.in. ślubów z przełomu XVIII i XIX wieku).
Zachowały się księgi zapowiedzi prześlubnych od 1804 roku.
Archiwum parafialne jest rozproszone. Większość materiałów została przejęta do Archiwum Diecezji Bielsko-Żywieckiej, w tym księgi metrykalne (oryginały do 1890), indeksy i księgi zapowiedzi prześlubnych.
Wyjątki:
- część archiwaliów z parafii św. Marii Magdaleny w Cieszynie trafiło jako depozyt do Książnicy Cieszyńskiej. Są wśród nich m.in. protokoły przedmałżeńskie katolików i protestantów z lat 1735-1763 oraz spisy mieszkańców kilku podcieszyńskich miejscowości z 1837 roku. Spis wszystkich rękopisów, znajdujących się w depozycie, zamieszczono na stronach internetowych Książnicy Cieszyńskiej
- oryginały metryk z okresu po 1890 zostały przejęte przez Urząd Stanu Cywilnego w Cieszynie, stopniowo przekazywane są do Archiwum Państwowego w Cieszynie
- w archiwum parafialnym została księga zapowiedzi przedślubnych z okresu międzywojennego dla parafii "garnizonowej" w Cieszynie związanej z 4 Pułkiem Strzelców Podhalańskich (wobec zniszczenia metryk w okresie II wojny światowej to praktycznie jedyne źródło metrykalne dla wojskowych i ich rodzin)
WSKAZÓWKI BIBLIOGRAFICZNE DOTYCZĄCE HISTORII PARAFII
1. Dzieje Cieszyna od pradziejów do czasów współczesnych, t. 1-3, red. Idzi Panic, Cieszyn 2010.
2. Makowski Mariusz, Z dziejów pierwszej fary, "Kalendarz Cieszyński 2001", Cieszyn 2000, s. 138-146.
Najstarsza księga metrykalna parafii w Cieszynie z lat 1628-1641
(obejmowała zarówno chrzty, jak i śluby) została wydawana w 2006 roku
przez Idziego Panica (Najstarsze metryki cieszyńskie. Księga metrykalna parafii pod wezwaniem Marii Magdaleny w Cieszynie z lat 1628–1641, wyd. Idzi Panic, Cieszyn 2006).
Wykaz ochrzczonych Żydów, odnotowanych w metrykach parafii św. Marii
Magdaleny w Cieszynie z lat 1628-1800, opracował i opublikował Janusz
Spyra (Janusz Spyra, Conversion of Jews in Cieszyn Silesia in the Seventeenth and Eighteenth Centuries, [w:] Jews in Silesia, ed. Marcin Wodziński and Janusz Spyra, Cracow 2001, s. 50-55).
ONLINE
Metryki od 1628 do początku XIX wieku są dostępne na stronach Cyfrowego Archiwum Archidiecezji Krakowskiej. Nie zdigitalizowano indeksów.
Na stronie Przodkowie z Cieszynie udostępniłem indeksy ślubów dla tomu piątego (sporządzony wg imion) i tomu szóstego (sporządzony wg nazwisk):
Metryki chrztów z lat 1890-1911 i zgonów z lat 1890-1937 z indeksami są dostępne na stronach Górnośląskiego Towarzystwa Genealogicznego Silius Radicum.
Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.
OdpowiedzUsuńPrzepraszam ale nie potrafię odnaleźć informacji gdzie obecnie przechowywane są księgi metrykalne tej parafii?
OdpowiedzUsuńPowinny być w archiwum parafialnym (księgi do 1890 roku). Ma ruszyć projekt konserwaacji tych ksiąg i mają zostać wywiezione. Niestety, dochodzą do mnie na ten temat sprzeczne informacje. Jak będę wiedział coś pewnego, to zaktualizuję notkę.
UsuńNa 99% Będą w Archiwum kurii bielsko-żywieckiej w Bielsku-Białej. Ponoć od wiosny? 2020 roku. Zobaczymy jak to będzie czy będą dostępne np. tylko skany na komputerze. Wszystko w zamysłach i tzw. powijakach.
OdpowiedzUsuńAle wszystkie najstarsze księgi diecezji mają być w archiwum w Bielsku białej. [Kurii] jan
To dobra wiadomość. Ciekawe czy trafią tam też niedawno odkryte metryki z parafii w Pogwizdowie. Jest jakiś katalog ksiąg metrykalnych w tym archiwum? Ten rejon to dla mnie biała plama w drzewie genealogicznym.
Usuń