wtorek, 4 września 2012

Księgi metrykalne (5): Parafia ewangelicko-augsburska w Orłowej

PARAFIA
Parafia ewangelicko-augsburska w Orłowej powstała w 1862 roku.

ZASIĘG TERYTORIALNY
Początkowo obejmowała następujące miejscowości: Bogumin, Darków, Dąbrowa, Dziećmierowice, Frysztat, Gruszów, Hermanice, Hranečník, Karwina, Kończyce Małe koło Ostrawa, Kończyce Wielkie koło Ostrawy, Lutynia Niemiecka (Lutynia Dolna), Lutynia Polska (Lutynia Górna), Łazy, Mariańskie Góry, Marklowice Dolne, Michałkowice, Morawska Ostrawa, Muglinów, Pietwałd, Piotrowice, Polska Ostrawa, Poręba, Prsna, Przywóz, Pudłów, Radwanice, Raj, Rychwałd, Rzepiszcze, Solca, Stare Miasto koło Frysztatu, Szonychl, Witkowice, Zárubek i Zawada.

W 1875 roku z parafii orłowskiej wyodrębnił się zbór w Morawskiej Ostrawie. Nowopowstała parafia z dawnych miejscowości, należących do parafii orłowskiej, obejmowała następujące: Gruszów, Kończyce Małe, Kończyce Wielkie, Mariańskie Góry, Michałkowice, Muglinów, Hranečník, Polska Ostrawa, Radwanice, Rychwałd, Witkowice i  Zárubek.

KSIĘGI METRYKALNE
Księgi chrztów i ślubów prowadzono od 1862 roku. Księga zgonów zachowana jest od 1847 roku, lecz jest to najpewniej dla okresu do 1862 roku jedynie księga cmentarna.

Księgi prowadzono w języku niemieckim, wpisy z lat 1922-1923 są w języku polskim.

W Archiwum Krajowym w Opawie przechowywane są księgi chrztów do 1908, ślubów do 1923 i zgonów do 1906 roku oraz indeksy do 1907 roku. Zostały zdigitalizowane i są dostępne na stronach internetowych opawskiej placówki.

WSKAZÓWKI BIBLIOGRAFICZNE DOTYCZĄCE HISTORII PARAFII
1. Michejda Karol, Dzieje Kościoła ewangelickiego w Księstwie Cieszyńskim, [w:] Z historii Kościoła ewangelickiego na Śląsku Cieszyńskim, red. Tadeusz J. Zieliński, Katowice 1992, s. 168 (pierwsze wydanie pracy Michejdy ukazało się w 1909 roku).

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza