sobota, 20 czerwca 2015

Legin - genealogia

Materiały do genealogii rodziny Leginów:

Michał Legin, ur. 25 IX 1865 Inwałd, szewc w Cieszynie, od 3 II 1892 żonaty z Franciszką z domu Parlega, ur. 3 III 1860 Strumień, syn Roman Franciszek ur. 29 VII 1898 w Cieszynie (PMMC, Metryki chrztów, t. 22 A, s. 201). Ich starsi synowie: Rudolf Józef ur. 6 II 1893 Cieszyn (Frysztackie Przedmieście), Karol ur. 18 IX 1893 Cieszyn (Frysztackie Przedmieście) (PMMC, Metryki chrztów, t. 22 A).


5 komentarzy:

  1. Połowicznie zgadza się to z danymi Michała Legienia. Ur 22.09.1967 Inwałd. Żona Franciszka Parlega. Niewielkie rozbieżności w datach.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Czasami w metrykach pojawiają się błędy przy podawaniu dat narodzin rodziców chrzczonego dziecka, więc może stąd rozbieżność. Nie wykluczam też, że sam się pomyliłem, bo przy dziesiątkach tysięcy wypisów siłą rzeczy musi przytrafić się jakiś błąd.

      Usuń
  2. A wiadome jest z czego może wynikać różnica w pisowni nazwiska. Zarówno sam Michał i jego młodsi synowi są wymieniani w metrykach jako legin natomiast młodszy syn jak i sam Michał w późniejszym etapie od ok 1900 roku wymieniani są już jako Legień?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Być może (ale to tylko robocza hipoteza) właściwe nazwisko brzmiało Legień, ale w metrykach obowiązywał niemiecki, więc wpisywano początkowo Legin (zwłaszcza, że to było nowe nazwisko w Cieszynie), a dopiero później właściwą formę Legień (mimo, że metryki nadal prowadzono po niemiecku). Podwójny wariantów jest sporo w tamtym czasie, nawet jeden ksiądz potrafił pisać rozmaicie to samo nazwisko - w przypadku moich krewnych żyjących na przełomie XIX i XX w. było to Morys/Moris czy Lipa/Lippa.

      Usuń
  3. Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź :)

    OdpowiedzUsuń